Munzur Vadisi’nde keşfedilen çan çiçeği

Example HTML page

Munzur Vadisi’nde keşfedilen çan çiçeği İlgi uyandırdı.

TÜBİTAK tarafından “Türkiye Çan Çiçeklerinin Revizyonu Projesi” kapsamında ÇAn Çiçeği türüne yeni bir keşif dahil edildi. Türkiye bitki türleri açısından zengin çeşitliliğe sahip bir bölge. Türkiye’de çalışmalar sonucu çok sayıda tür bilim dünyasına kazandırılmakta. Bu keşiflerin biy yenisi Tunceli Munzur vadisi sınırları içinde yapıldı.

Tunceli’deki Munzur Vadisi’nde keşfedilen bir bitki türü, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yıldırım, Doç. Dr. Ademi Fahri Pirhan ve doktora öğrencisi Tuğkan Özdöl tarafından yapılan çalışmalarla bilim değişimleri kazandırıldı. Bu bitkiye “Ovacık çanı” adı verildi.

Türkiye Çan Çiçekleri

Prof. Dr. Yıldırım, bitkiyi Munzur Vadisi’nde kaldıklarını ve TÜBİTAK tarafından “Türkiye Çan Çiçeklerinin Revizyonu Projesi” kapsamında incelendiklerini belirtti. Uzun süren gelişmeler sonucunda, merkezi bilgisayarın adının Campanula quercetorum olan “meşe çanı”nın yeni bir alt türü olduğu tespit edildi. Bu teknolojik makale, “Türler ve Habitatalar” adlı bilimsel dergide Doç. Dr. Ademi Fahri Pirhan ve doktora öğrencisi Tuğkan Özdöl ile birlikte yayımlandı.

“Çan Çiçeği İle Keşfedilen bitki türü 70’e ulaştı”

Dr. Yıldırım, Ovacık çanının endemik bir tür olduğunu ve çan çiçeklerinin süs bitkisi potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin biyoçeşitliliğini edebiyat öğrenimi amacıyla devam edeceklerini ve Ovacık çanı ile birlikte bilim dünyasının kazandırdıkları bitkiyi takip ettiklerini 70’e ulaşmayı ifade etti.

Türkiye Çan Çiçekleri

Bu bitkinin zamanla kültür bitkisi çeşitlerinden biri olarak insan yaşamına dahil olabileceğini belirten ekini çalışmalarından dolayı fuarteknoloji.com haber merkezi olarak tebrik ediyoruz. Trthaber.com web sitesine de bu haberi yayına aldığı için teşekkür ediyoruz.

Example HTML page
7 More posts in Blog category
Recommended for you
Kürt meselesinde Acı Fatura, Terör Sarmalı ve Türkiye Meselesi

Kürt meselesinde Acı Fatura ve Terör Sarmalı Konu maddi ve manevi kayıplar ile şiddet sarmalına...