Hem Tunceli hem Dersim iki isimde bizimdir.

Example HTML page

Örnek Başkan Fatih Maçoğlu

Türkiye siyasi tarihinde yaptıkları ile yer edinen Dersim’in evladı Fatih Mehmet Maçoğlu yaptığı çalışmaları ile belediyecilikte örnek oldu.

Yaptığı çalışmalar başta Ovacık ilçesi olmak üzere Tunceli ve Türkiye genelinde sempati ile karşılandı. “Komünist Başkan” olarak ünlenen Fatih Maçoğlu bu sempatisini Tunceli belediye başkanı seçilerek sürdürdü.

Yaptığı ilk uygulamalardan birisi olan Tunceli Belediyesi ismini Dersim Belediyesi olarak değiştirme teklifi Belediye meclisi tarafından onaylandı. Oysa zaten Fatih Maçoğlu yaptığı çalışmalar ile Dersim isminin gönüllere girmesinde olumlu katkı sunmuştu.

Gönüllere girmiş bir Dersim ismi varken, bu ismi Tunceli yerine kullanma fikri Dersim ismini kalıplara sokmak, çatışma konusu yapmak ile çokça tartışıldı.

Dersim artık gönüllerde yer edinen ve benimsenen bir isimdir. Tunceli ve Dersim isimleri arasında tercihte bulunmak, tarışma konusu yapmak, ayrımcılığa neden olmak Dersim ismine fayda değil zarar vermiştir.

Hem Tunceli Hem Dersim

Hem Dersim, Hem Tunceli isimleri Türkiye halkı tarafından benimsenmiş ve kullanılmıştır. Bazen Tunceli, bazen Dersim isimleri kullanılmaya devam edecektir. İki isim tarihimizin birer gerçeği olarak tartışma konusu olmaktan zaten çıkmışken bu konuyu tekrar gündeme almak sorunların çözümüne katkı sunmamıştır.

Dersim 1938 kırımı ile yaşanan acılar gönüllerde birer kor ateş olarak yanmaya devam etmektedir. Bu açıları unutmamak için Dersim isminin kullanılması bir tercih değil zorunluluktur. Bu zorunluluk Tunceli ismini yok saymak ile olacak bir konu değildir.

Dersim konusu siyasi bir konu olmaktan önce İnsani bir konudur. Dersim 1938 meselesi siyasileştirilmesi yerine İnsani olarak ele alınmalıdır. Dersim’in kültürü Hz. Hüseyin’den beri mazlum olmaktır. Acıları yarıştırmak, kazımak yerine açılardan ders alarak yeni katliamların yaşanmasının önüne geçmek içindir.

Birlikte olma adına barışa çağrı

Tunceli siyasal yarıştan ve rekabetten sıyrılmalı Sayın Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Ovacık belediyesinde başlattığı, birlikte üretelim, birlikte karar verelim, Birlikte yönetelim, birlikte paylaşalım anlayışını yaşama geçirmelidir.

Artık Fatih Mehmet Maçoğlu“nun “Bir Olma Adına” diye başlayan sözlerinin alanı Türkiye’dir, Dünya’dır. Yapılacak çalışmalarda bu bakış açısına göre politikalar izlemek, çalışmalar yapmak halkımız tarafından beklenen bir konudur.

Tunceli Dersim’in, Dersim Tunceli’nin alternatifi değildir. Biri bölgeyi diğeri ise şehir merkezini temsil eder. İkisini çatıştıracak söylemler fayda değil zarar verir.

Barışa evet, çatışma ve ayrışmaya hayır.

Nihat Vural

www.cemhaber.com

25.05.2019

Example HTML page
6 More posts in Blog category
Recommended for you
Kürt meselesinde Acı Fatura, Terör Sarmalı ve Türkiye Meselesi

Kürt meselesinde Acı Fatura ve Terör Sarmalı Konu maddi ve manevi kayıplar ile şiddet sarmalına...