Halbori Gözeleri – Tunceli

Example HTML page

Halbori Gözeleri – Tunceli

Halbori Gözeleri, Tunceli – Ovacık yolu üzerinde Hozat Geyiksuyu (Deşt) yol ayrımının birkaç kilometre ilerisinde Munzur suyu kenarındadır.

Dersim bölgesi içinde yer alan Tunceli kent merkezine yaklaşık 20 km. uzaklığa denk gelmektedir. Munzur Milli Parkı alanında Munzur Suyu kenarında alan Halbori Gözeleri bir doğa harikasıdır. Derin vadi ve Kayaların içinden fışkıran soğuk kaynak sulara ile bir dinlenme ve mesire yeri olup yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Mümkün olduğu kadar doğal yapısı korunarak yapılaşmadan uzak tutulmuş gözeler, hemen Munzur suyu ile bitişiktir. İsmini yaklaşık iki kilometre uzaklıkta bulunan Halbori köyünden almaktadır.

Halbori köyü 1938 yılının Ağustos ayında gerçekleşen Dersim kırımının yapıldığı köylerden biri olarak gönüllerde acı ve güzelliği ile anılmaktadır. Köyün Munzur Suyu kenarında bulunan eteğinde Kemerê Areyi yani Değirmen kayası denilen yüksek kayalık yerde bazı köylülerin katledilip nehre atıldığı, bazılarının ise nehre atlayarak canına kıydığı, iki kadının ise kurtulduğu bilgisi günümüzde hala dillendirilmektedir.

Tunceli İnanç ve kültürüne göre doğanın da ruhu olduğu, yüce Tanrı’nın lütfu ile var olduğu canlıların, suyun ve doğanın korunması ise ibadettir. Toprağın, Suyun, havanın, ateşin ve bir cümle canlıların da yaratılış üzere hakları vardır, her kul üzerinde olan bu hakların karşılığını vermelidir.

Halbori gözelerini ziyaret edecek ziyaretçilerin doğal güzelliği buldukları gibi bırakmalarını, zarar vermeden ve kirletmeden temiz bırakarak ayrılmalarını rica ediyoruz…

https://fuarteknoloji.com

Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri

https://fuarteknoloji.com

Nihat Vural

24.11.2019

Example HTML page
13 More posts in Tunceli category
Recommended for you
Hozat Yüceldi Sırtikan mezar taşları
Tunceli Hozat Yüceldi-Sirtikan Mezar Taşları

Tunceli İli Hozat ilçesi yeni adı Yüceldi- eski ismi Sirtikan köyü Mezar Taşları https://fuarteknoloji.com