Gelin Pınarı veya Derova Şelalesi

Example HTML page

Gelin Pınarı ve Derova Şelalesi

Gelin Pınarı veya diğer adıyla Gençlik Şelalesi olarak efsaneleşen şelale günümüzde Derova şelalesi olarak ünlenmiştir. Tunceli ili Nazımiye ilçesinin kuzeyinde, Nazımiye ilçesine 13 km. Uzaklıktaki Dereova bucağının yanında bulunmaktadır. 30-40 m. Tepenin üst sırtlarından akan sular kayalık alandan aşağıya geniş bir alanda yayılarak iner.

Yazın bunaltıcı sıcağında şelaleye yakınlaşınca esen rüzgarlar soğuk su ile birlikte harika bir serinlik verir. Kayalardan aşağıya süzülerek inen suların sesi, serinliği ve manzarası ile gelenleri büyüler. Buranın hikayesini bilenler, ise itikatı ile suyun süt olmasını sağlayan gelinin duasını hatırlar.

Gelin Pınarı efsanesi

Bu yörede yaşayan ailelerden biri oğlunu evlendirir. Evin yeni gelini yavaş yavaş ev işlerine yardım etmeye başlar. Kaynana gelini bir süre sonra evin dışındaki işlerde de görevlendirmeye başlar.

Kaynana işlere yavaş yavaş alışan geline davarın sütünü sağmasını söyler.

Gelin sitili (bakraç) alır ve davarın sütünü sağmaya başlar. Sağım devam ederken kara keçi sitile tekme atar. Tüm süt sitilin devrilmesi ile dökülür gider. Gelin olanlardan çok üzülür. Yeni gelin olması nedeni ile işiteceği sözleri düşünür. Ailesinin zaten zor geçindiğini, dökülen süt ile ne kadar zorda kalacağını düşünür.

Kaynana ise gelini beklemekte. Gelin mahcup ve üzgün bir şekilde çaresiz dualar etmekte. Son çare Yaratan Yüce Tanrı’ya aşk ile niyaz ederek boşalan sitili pınardan su ile doldurur.

Sitilin ağrını bir bez ile örterek eve getirir ve sepetin altına koyar. Gelin ise gönülden Yüce Tanrı’ya dualar edip kendisini bu zor durumdan kurtarmasını diler.

Kaynana sepetin altındaki sütü kaynatıp mayalamak için gelir. Sepeti kaldırır ve süt dolu sitili alarak kaynatmaya başlar. Gelin ise kenardan su doldurduğu sitilin süt olduğunu görür. Bu mucize karşısında Yüce Tanrı’ya şükürde bulunur.

Yüce Tanrı; temiz, itikatlı ve aşk ile kendisine sığınan ve teslim olan gelinin duasını kabul ettiği gibi, bir de onun bu güzelliği için su pınarlarını bir şelale gibi lütfeder.

Bu şelale tepeden eğimli yamaçtan akarak hayranlık uyandıran bir mucizeye tanıklık eder. Gelin pınarı şelalesi günümüzde derova şelalesi olarak ta ünlenmiştir.

Bu şelaleye gelenler hem bu harika doğayı görmekte hem de Gelinin hüzünlü ve mucizevi hikayesini yad etmektedirler.

Example HTML page
9 More posts in Cemhaber category
Recommended for you
Tunceli Hozat Ağveren-Hoşan Mezar Taşları

Dersim yöresi Tunceli ili  Hozat ilçesi Ağveran(Akören)-Hoşan (Uzundal) köyleri arasındaki Mezar Taşları Bu köyler geçmişte...